Снежна буря, сняг, виелица, бури, зима, времеПоловин метър сняг ще затрупа част от страната в неделя. Зимната бяла изненада ще бъде най-дебела в Североизточна България и Предбалкана, съобщи Симеон Матев от ТВ МЕТ, цитиран от „Стандарт“.

 Синоптикът бе категоричен, че от днес идва сериозно влошаване на времето. Зимата се връща ударно със снегове и силни ветрове. Над Балканите ще се сблъскат средиземноморски циклон и въздух, който идва от север. Това ще доведе до обилни валежи от дъжд и сняг. В южните и източните части на страната за три денонощия ще се изсипят близо 100 литра на кв. м.

 В Северна България, а в неделя и в Южна дъждовете вече ще са обърнали на сняг, който ще натрупа 20-30 сантиметра. Ще има силен вятър и навявания по пътищата, предупреди синоптикът.

 Вятърът и снеговалежът ще спре в понеделник, когато обаче минималните температури ще са -12 градуса по Целзий. Най-снежно и студено ще е във Видин, Русе, Силистра и Разград. В началото на следващата седмица ще има висока лавинна опасност.

 Причината е, че сега основата е заледена и няма да може да направи добра спойка с новия сняг. затова и планинските спасители предупредиха скиорите и сноубордистите да карат само по пистите и да не излизат от тях.

Източник: pik.bg